INFO O ZÁVODU   

Vznik závodu

Nejprve trocha historie. Samotný závod vznikl při příležitosti oslavy mých třicátých narozenin (Marek Pazderský), kdy jsme každoročně spolu s Fandou Landou jezdívali co nejdelší trénink v Jizerkých horách. Právě tehdy jsme tuto naši projížďku dotáhli k dokonalosti, naměřili přesných a zároveň smysluplných devadesát kilometrů a přizvali na trať i další kamarády. Tak vznikl zkušební nultý ročník závodu, kterého se zúčastnilo hned šest odvážlivců (oznámili jsme to den předem), kteří si trať i celou akci notně pochvalovali.
 
Název závodu

Ptáte se proč zrovna BoBoloppet? Nechali jsme se inspirovat na severu, kde se nachází mekka lyžování a tak po vzoru slavných závodů jako je Vasaloppet, jsme měli koncovku loppet (v překladu to znamená závod na běžkách). Chyběla první část názvu a Fanoušek vymyslel, že když už mám tu tajnou přezdívku BoBo, tak ať se to jmenuje BoBoloppet. Docela se nám to zalíbilo, ze skříně jsem vyhrabal před několika lety ze dřeva vyřezaného panáčka BoBo a název i s putovním pohárem byl na světě. Ještě jsme k tomu doplnili ten přívlastek, že se jedná o závod pravých chlapů. Je to z toho důvodu, že si myslíme, že pro něžná pohlaví je ta trať příliš těžká a nepočítáme s tím, že se závodu zúčastní příliš mnoho žen. Každopádně nás feministky ihned nařkly z diskriminace a tak jsme vypsali kategorii i pro ženy (které ovšem musí absolvovat závod pravých chlapů).
 
Datum závodu

Původně se měl závod jet každoročně 10. února, ať je to úterý či neděle. Vzhledem k velkému zájmu lyžníků jsme start přesunuli vždy na sobotu začátkem února.
 
Trasa závodu

Je nádherná, krásná, přísná a spravedlivá. Prochází téměř přes celé Jizerské hory. Start i cíl je na stadionu před Skiservisem Mára a dále se cestou podíváte na Hrabětickou louku, přejedete po hrázi největší přehrady v Jizerkách, projedete starou sklářskou osadou na Kristiánově i na Jizerce, překonáte nejedno těžké stoupání jako třeba na Rozmezí nebo Oliveckou horu, neminou vás ani další přehrady jako ta Protržená, Soušská a na Černé Nise, podíváte se i na meandry Jizerky a skoro se dotknete Nebeského žebříku vedoucího na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk. Zkrátka tu trať si zamilujete a když už náhodou nevyhrajete, tak věřte, že i ten výlet bude stát za to.
 
Specifika závodu

Jak už jsem v úvodu zmínil, tento závod není úplně všedním a budeme vždy dělat všechno proto, a by se jím ani nestal. Prvním specifikem je samozřejmě na naší vlast neuvěřitelná vzdálenost - 90 km. Ano, Vasaloppet ve Švédsku je taky 90 km dlouhý, ale ten je proti našemu závodu v podstatě po rovině. Navíc trasa závodu není nijak značena a závod je tedy i tak trochu orientačním během. Dalším specifikem je startovní čas. Nemáme žádný hromadný start, pouze limit dvou hodin, během kterých je nutné opustit startovní koridor. Taktika kdy a jak vyrazit je čistě na Vás. A pokračujeme. Že nevíte jakým stylem? Nevadí, můžete si vybrat a klidně to i během závodu změnit, ale pozor, pouze na totožných lyžích upravených během závodu jen svépomocí. Posledním velkým specifikem jsou ceny. Dostane ji totiž každý, kdo dojede do cíle. Bude to dar v hodnotě nad 100 Kč - ze seznamu cen si bude vybírat jako první ten, kdo dosáhne nejlepšího času, následně druhý, třetí, čtvrtý . . . a na posledního už jen něco zbyde :-) Zároveň první tři v kategorii obdrží věcné ceny od sponzorů. Vítěz pak získá putovní postavičku panáčka BoBo do opatrovnictví na jeden rok.
 
BoBoTriple

Od roku 2013 je BoBoloppet obohacen o další dvě části. Závod na lesních kolech a běh v terénu. BoBokolo - stejná trať jako je na lyžích. Startuje se poslední víkend v květnu na trase dlouhé 90 km. BoBoBěh - 30km krásnou přirodou podzimních Jizerek. Start je první neděli v listopadu.
 
Tolik tedy pár úvodních slov k dnes již legendárnímu závodu, v jehož průběhu se doufám potkáme minimálně ve stopě. Co říci závěrem? Je to prostě závod, během kterého se stávají z malých neomalených chlapců poctiví, silní a praví chlapi.