BoBoloppet 2022 - tisková zpráva

21.02.2022 11:21

V sobotu 19. února 2022 se na Bedřichově uskutečnil již 11. ročník závodu v běhu na lyžích BoBoloppet - závod pravých chlapů na 90 km skrz celé Jizerské hory. Díky krásné zimě se mohla jet celá originální trasa toho dnes již legendárního závodu, který svoji délkou (90 km), převýšením (1.600 m) a celkovou náročností, nemá ve střední Evropě obdobu. Počasí bylo poněkud divoké a večer před závodem ještě mohutně pršelo, celou noc i v noci foukal velmi silný nárazový vítr, ale nakone to zmrzlo a vykouklo na nás i sluníčko. Závod byl opět vyprodán už za 3 dny od spuštění registrací, ale na start se nakonec rozhodlo vydat 178 závodníků a závodnic (dokončilo 172). Na trase nechyběly kontroly, občerstvení na Jizerce, v cíli pak každý dostal medaili, teplý oběd z Královky, dobroty od našich holek, nekonečné množství Kofoly a piva od Kousku Piva.

Hlavní kategorii mužů klasicky vyhrál již popáté v řadě Michal Sedláček, který se svým časem vylepšil svůj rekord trati na klasiku - 4:22:00, což je více než obdivuhodné a stačilo mu to opět na třetí místo celkově!!! Navíc tímto časem drží rekord trati v klasice. Tradičně tak vyhrává startovní číslo na Vasaloppet 2023. Klasička se nakonec na start postavila pouze jedna a tak Svatosava Kacířová bez problémů navázal na svá předchozí dvě vítězství, když náročnou trať zvládla v čase 8:04:54. Z celkového vítězství v závodě se v mužích již podruhé v historii radoval Petr Marhoun, který zůstal jen 3 minuty za rekordem trati, tedy za čas 4:15:11 získal na rok putovní sošku panáčka BoBo, která má už i lyže, podstavec a štítky se jmény vítězů. Velké drama se odehrálo v ženách, kde všechny 3 dívky na stupních vítězů zajeli rekordní časy a z vítěství se nakonec radovala Tereza Tužilová s časem 4:48:31 jako 15. celkově!!! Druhá byla sedminásobná vítězka BoBoloppetu Jana Jetmarová o pouhých 15 vteřin! Závod je součástí série závodů BoBotriple, který se skládá z běhu na lyžích na 90 km (19.2.), jízdě na lesním kole na 90 km (18.6.) a horského krosu 30 km (6.11.) v Jizerkách. Ten zatím vede Tereza Tužilová s časem 4:48:31 a loňský vítěz Michal Sedláček 4:01:02, druhý je Milan Kohout s časem 4:06:26, třetí pak Petr Marhoun s časem 4:15:11! Klub legend doznal další 3 závodníky, kteří mají už 10 dojetých BoBoloppetů, celkem je jich tedy 7, kteří se mohou titulovat hodností PAN BoBo - klub legend.

Do dětského závodu MINI BoBo nastoupilo letos celkem 20 dětí, 8 kluků a 12 holek, na které čekala trať 9 km s celkem 6 zákeřnými otázkami. Nejrychlejší byl Vít Ouhrabka a Ella Kalinová, která byla zároveň nestarší (13 let), nejmladší pak byl Tadeáš Pazderský (1,5 roku).

Muži - celkově

1. Petr Marhoun - VSK MFF UK - 4:15:11

2. Filip Koudelka - eD system Silvini team - 4:20:59

3. Michal Sedláček - eD system Silvini team - 4:22:00 - klasika!!!

Ženy - celkově

1. Tereza Tužilová - eD system Silvini team - 4:48:31 - rekord trati!!!

2. Jana Jetmarová - Ski klub Jablonec - 4:48:47

3. Tereza Hnátková - Sporticus team - 4:51:08

Muži - klasici - hlavní kategorie

1. Michal Sedláček - eD system Silvini team - 4:22:00 - rekord klasiky!!!