BoBoloppet 2023 - tisková zpráva

25.02.2023 20:05

V sobotu 25. února 2023 se na Bedřichově uskutečnil již 12. ročník závodu v běhu na lyžích BoBoloppet - závod pravých chlapů na 90 km skrz celé Jizerské hory. Letošní zima byla doposud poněkud nešťastná a tak se nemohla jet celá originální trasa tohoto dnes již legendárního závodu, který svoji délkou (90 km), převýšením (1.600 m) a celkovou náročností, nemá ve střední Evropě obdobu. Proto jsme se rozhodli trasu upravit a zkrátit na 80 km s převýšením 1.300 metrů, neboť ještě večer před závodem chyběl na spousta místech na trati zcela sníh a předpověď slibovala hustou celodenní vánici. Závod byl sice opět vyprodán už za 3 dny od spuštění registrací, ale na start se nakonec rozhodlo vydat pouze 136 závodníků a závodnic (dokončilo 134). Na trase nechyběly kontroly, občerstvení na Jizerce, v cíli pak každý dostal medaili, teplý oběd z Královky, dobroty od našich holek a nekonečné množství piva od Kousku Piva.

Hlavní kategorii mužů klasicky vyhrál již popáté Jiří Pliska, který se v daných podmínkách dostal hluboko pod 5 hodin (4:45:19) a navíc vyhrál celý BoBoloppet i celkově!!! Tradičně tak vyhrává startovní číslo na Vasaloppet 2024. Klasičky se nakonec na start postavily pouze tři a svoji premiéru oslavila vítězstvím Klára Masnicová, když náročnou trať zvládla v čase 6:52:21. Z celkového vítězství v závodě se v mužích tedy radoval Jiří Pliska, který získal na rok putovní sošku panáčka BoBo, která má už i lyže, podstavec a štítky se jmény vítězů (na první stupeň se vejde 36 vítězů). První ženou celkově byla Tereza Hnátková v čase 5:33:49, která dojela jako 11 dohromady i s muži!!! Závod je součástí série závodů BoBotriple, který se skládá z běhu na lyžích na 90 km (25.2.), jízdě na lesním kole na 90 km (17.6.) a horského krosu 30 km (5.11.) v Jizerkách. Ten zatím vede Tereza Hnátková s časem 5:33:49 před Klárou Masnicovou s časem 6:19:22 a třetí Alenou Charvátovou s časem 6:25:15, v mužích vede Jiří Pliska 4:22:29, druhý je obhájce titulu Michal Sedláček s časem 4:22:38, třetí pak Milan Kohout s časem 4:50:37! Klub legend doznal dalších 9 závodníků, kteří mají už 10 dojetých BoBoloppetů, celkem je jich tedy 16, kteří se mohou titulovat hodností PAN BoBo - klub legend.

MINI BoBo - (čekáme na dodání výsledků) Do dětského závodu MINI BoBo nastoupilo letos celkem 27 dětí, x kluků a x holek, na které čekala trať 9 km s celkem 6 zákeřnými otázkami. Nejrychlejší byl x x, která byla zároveň nestarší (x let), nejmladší pak byl (x x) (x roku).

Muži - celkově

1. Jiří Pliska - eD system Silvini team - 4:45:19 - klasika!!!
2. Michal Sedláček - eD system Silvini team - 4:45:28 - klasika!!!